Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Wyklęci" przywracani ludzkiej pamięci (FOTO, AUDIO)

Dodał: red Data: 2019-03-01 16:18:25 (czytane: 2127)

Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona. I będą tak przez całą wieczność, we własnym domu wiecznie konać. Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy, pozostał po nich w kopnym śniegu Ich gniew, Ich rozpacz... /Zbigniew Herbert/

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolDziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczystości odbywają się w całej Polsce. Hołd tym, którzy wierni Ojczyźnie nie złożyli broni po roku 1944, oddał także Biłgoraj. Powiatowe uroczystości odbyły się w kościele Chrystusa Króla, a następnie złożono kwiaty przy tablicach i pomnikach  upamiętniających ofiary NDWK i UB. Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Leśnych i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj.

jozef_michalik.JPG

-Wdzięczni Panu Bogu za dar Eucharystii gromadzimy się wokół Ołtarza Chrystusowego w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będziemy prosić Boga o życie wieczne dla tych, którzy poświęcili swe życie i zdrowie w walce o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. Wspominamy naszych bohaterów, których stopniowo, żmudnie i dosłownie od wydobywamy z prochów ziemi i ludzkiej niepamięci, na którą skazać ich chcieli oprawcy służ bezpieczeństwa. Oni oddali życie za Ojczyznę, za prawdę stając do walki z totalitaryzmami niemieckim i radzieckim oraz represjami "komunistycznymi". Ich życie i śmierć tak podobne jest do życia i śmierci Jezusa Chrystusa, oni tak jak On poświęcili swe życie za swych braci. Niech będą dla nas przykładem męstwa, umiłowania Polski, służby Ojczyźnie, poświęcenia i odwagi - mówił we wstępie do Eucharystii ks. komandor Józef Michalik, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju.

wykleci_2019.JPG

W uroczystościach obok mieszkaniówka Biłgoraja, kombatantów, pocztów sztandarowych i harcerzy uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych w osobach Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, członków Zarządu Beaty Strzałki i Andrzeja Łagożnego, Burmistrza Miasta Biłgoraj Janusza Rosłan, władz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj. Obecny był także szef biura poselskiego Posła Piotra Olszówki, Jacek Haraf oraz młodzież szkolna. W okolicznościowej homilii, ks. Michalik mówił o etosie "Wyklętych" i ich poświęceniu. Posłuchaj:

Po Mszy świętej okolicznościowy montaż słowno - muzyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Nie tylko przypomnieli historię życia wybranych żołnierzy "drugiej konspiracji" ale także zaprezentowali kontekst historyczno - polityczny w jakim się znaleźli oraz piosenki traktujące o Ojczyźnie.

tomasz_ksiazek.JPG

Okolicznościowy wykład wygłosił Tomasz Książek. -W czasie,gdy 8 maja 1945 roku w Paryżu i Londynie wiwatowano zwycięstwo i pito szampana, m. in. w Biłgoraju NKWD w sposób podstępny aresztowało i wywiozło na lubelski Majdanek, 22 członków oddziałów AK z Biłgoraja. Wśród wywiezionych byli m. in. Maks Perkowski ps. "Przemysłowiec", Antoni Nowiński ps. "Burak", Zenono Buszkowski ps. Żółty, Jan Lengowicz ps. Biały, Ryszard Gołąb ps. Czarny, Jerzy Szperkowski, Tolek Kosobudzki, Roman Wolanin, Feliks Sadowski, Jan Łuczyn i Ignacy Brodziak. Władze komunistyczne w stosunku do żołnierzy podziemia niepodległościowego w społeczeństwie tworzyli czarną legendę. Propaganda starała się utworzyć w świadomości Polaków negatywny wizerunek o żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego. Nazywano ich bandytami, faszystami, zaplutymi karłami reakcji. Ugrupowana AK, WiN, NSZ uznane zostały za głównego wroga. Nie działo się inaczej w Biłgoraju, a przypomina o tym tablica ku czci ofiar UB. To również Pomnik Ofiar zbrodni stalinowskich, NKWD i UB. W samym budynku Urzędu Gminy jeszcze przed kilku laty odnajdowano kości ofiar zbrodniczego systemu - przypominał.

Reklama.

-Dzisiejsze święto, to przywracanie pamięci o tych, którzy mieli być z kart historii wymazani. Przypominanie sylwetek i postaw tych co zginęli za wolną Polskę, a do dziś nie mają swych grobów, tak jak podporucznik Janusz Stoboy ps. Wir - zauważa dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Dorota Skakuj.

dorota_skakuj.JPG

-Urodził się w Powiecie Biłgorajskim w 1918 roku, był podporucznikiem Narodowych Sił Zbrojnych, Komendantem Powiatu Nr 5 Biłgoraj Okręg Lublin. W wieku 20 lat zgłosił się na ochotnika do wojska i został wcielony do 9 pułku piechoty w Zamościu. Brał udział w kampanii wrześniowej i trafił do niewoli. Zbiegł z obozu jenieckiego w Biłgoraju i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W 1942 roku należał już do Narodowych Sił Zbrojnych, pracując w komendzie NSZ w Powiecie Biłgorajskim i współdziałał ze zgrupowaniem majora Zub - Zdanowicza ps. Ząb. Brał udział w bitwie z Niemcami w Lasach Solskich. Po wkroczeniu sowietów na Ziemię Biłgorajską był zmuszony ukrywać się przed UB. Zaopatrzony w fałszywe dokumenty działała w okolicach Naklika, zamierzał opuścić Powiat Biłgorajski, lecz został przypadkowo aresztowany pod Tarnogrodem 22 czerwca 1945 roku rafia do Urzędu Bezpieczeństwa w Biłgoraju i tutaj zostaje rozpoznany i poddany torturom i przesłuchaniom. Nie ujawnia żadnych informacji. Zostaje przekazany do siedziby NKWD w Lublinie na ulicę Chopina i tutaj także jest przesłuchiwany. Następnie trafia na Zamek Lubelski, gdzie 1 czerwca 1945 roku zostaje zamordowany. Do tej pory nie wiadomo gdzie został pochowany. W Potoku Górnym ma tylko symboliczny grób - dodaje dyrektor Skakuj.

wykleci_2019_1.JPG

Dopełnieniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicach upamiętniających ofiary zbrodni i represji NKWD i UB. W Muzeum Ziemi Biłgorajskiem w Biłgoraju otwarto także wystawę "Kobiety Niezłomne", która przedstawia sylwetki mieszkanek Lubelszczyzny, w tym Biłgorajszczyzny, zaangażowanych w antykomunistyczną konspirację. W najbliższą niedzielę, 3 marca br. w Biłgoraju odbędzie się także Bieg "Tropem Wilczym", największy bieg pamięci - poświęcony w sposób szczególny "Wyklętym".

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 96

Tagi: narodowy dzień żołnierzy wyklętych   biłgoraj   wyklęci biłgoraj   żołnierze niezłomni biłgoraj

Zobacz także

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej na X Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

Dodane: 2020-01-17 09:36 - Komentarze  (0)  czytane (420)

TAGI: męski zespół śpiewaczy z bukowej, gmina biłgoraj, kultura biłgoraj, kolędowanieKomentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.207.240.35

Jarek (2019-03-02 08:05:40)

No właśnie. To taki kogel mogel. Raz za Dechnikiem a raz Wyklętyci. Niestety ludzie dają się nabierać w życiu.

hjhiu (2019-03-01 22:26:42)

fakty nie sa nienawiścią , a burmistrz taki jak wyborcy

(2019-03-01 22:11:54)

Im mniej nienawiści tym lepiej, kto kieruje się nienawiścią to bardzo grzeszy

Andrzej (2019-03-01 18:51:55)

Rosłan broniący pomnika Dechnika nagle w kościele na uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. Członek SLD w dodatku.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

XVIII Dzień Jesiennego Liścia (FOTO)

Już po raz XVIII w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju odbył się Dzień Jesiennego Liścia. Tegoroczna odsłona charytatywnego wydarzenia odbyła się pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie jednoczy społeczność szkolną i lokalną w niesieniu pomocy. Co roku organizatorzy pomagają jednemu konkretnemu dziecku z Ziemi Biłgorajskiej. więcej»

Konkursy

Polecamy

Krzysztof Grabczuk otworzył biuro poselskie w Biłgoraju (AUDIO, FOTO)

W miejscu, gdzie biuro swe miał były poseł Stanisław Żmijan,...

Wykorzystaj Google do rozwoju swojej marki. Podpowiemy Ci, jak najłatwiej to zrobić

Aby wypromować markę własną w internecie, trzeba dysponować określonym...

Bal maturalny uczniów Zespołu Szkół Leśnych (FOTO, VIDEO)

W jednym z lokali w Powiecie Janowskim, odbyła się dziś studniówka...

Statystyka Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju

Wiemy ile dzieci urodziło się w 2019 roku, ile zawarto małżeństw...

Przez Goraj przeszli Trzej Królowie (FOTO)

Ulicami Goraja przeszedł w tym roku po raz pierwszy Orszak trzech...

Łukowa. I Regionalny Przegląd Najstarszych Kolęd Ludowych i Dunajów (FOTO)

Region biłgorajski ma sie czym pochwalić jeśli chodzi o bogactwo...

Ogłoszenia