Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Wesoła Wycieczka Niepodległości" w Tarnogrodzie

Dodał: red Data: 2019-05-20 13:16:09 (czytane: 1189)

18 maja w Tarnogrodzie odbyła się "Wesoła Wycieczka Niepodległości". Była to jedna z inicjatyw w ramach realizowanego projektu „Różnorodność nas uskrzydla”. Trasę wycieczki opracowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie. W wycieczce brali udział chętni uczniowie z naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim zaangażowanych w realizację projektu.

Biuro Geodezyjne s.c. A. Myszkowiak, J. Piechota
www.biuro-geodezyjne.com.pl,geodezja, biuro geodezyjne, dom, Biłgoraj, pomiary, pomiary geodezyjne, grunty, doradztwo, mapy geodezyjne, rozgraniczanie nieruchomości,

Plac Wolności 8. 23-400, Biłgoraj

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolWycieczka miała na celu pokazania uczniom miejsc pamięci narodowej w Tarnogrodzie, które zasługują na pamięć.

A oto relacja Dawida Jonaka, ucznia Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie zaangażowanego w realizację zadań projektowych:
Od samego rana rozpoczęliśmy program naszego rajdu pieszego. Rozpoczęliśmy od spotkania pod naszą szkołą, gdzie po rozdaniu folderów zawierających opis trasy wędrówki wyruszyliśmy w drogę. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod Pomnik Ofiar II wojny światowej. Ustawiony został w roku 1963 z inicjatywy tarnogrodzkiej społeczności, a poświęcony jest mieszkańcom Tarnogrodu pomordowanym w obozach koncentracyjnych i poległych na polu walki z faszyzmem. Na osobnej tablicy jest napisane, że harcerze z Tarnogrodu złożyli tu urny z ziemią z miejsc straceń i walk: Porytowego Wzgórza, Osuch i innych miejsc walk II wojny światowej.

Stamtąd poszliśmy pod kościół Przemienienia Pańskiego, gdzie zobaczyliśmy pomnik poświęcony powstaniu styczniowemu odsłonięty w 100. rocznicę wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym. Dnia 15 marca 1863r. na czele 800 ludzi, płk Czachowski wkroczył do Tarnogrodu, gdzie z radością witali go mieszkańcy miasta. Dnia 11 listopada w Święto Niepodległości mieszkańcy Tarnogrodu składają pod tym pomnikiem wiązanki kwiatów. Na ścianie dzwonnicy jest wmurowana tablica pamiątkowa związana z pacyfikacją Kopalni "Wujek", gdzue w 1981 roku zginął mieszkaniec Tarnogrodu Józef Giza.

wycieczka_patriotyczna.JPG

Potem zwartą grupą ruszyliśmy na stary cmentarz, na którym odwiedziliśmy groby żołnierzy 3 Pułku Ułanów Śląskich Armii Kraków, którzy polegli prawdopodobnie 16 IX 1939 roku pod Tarnogrodem. Pochowanych jest tam 5 żołnierzy, z których znane są dane osobowe trzech: śp. Józef Wloch (w Księżpolu pochowany jest brat Wlocha), śp. Piotr Klause i śp. Stefan Filerak. Dwie mogiły funkcjonują jako NN, czyli nieznane. Jest na cmentarzu też miejsce pochówku żołnierza, który poległ w dzwonnicy kościelnej, był pochowany na cmentarzu przykościelnym, a po wojnie jego ciało zostało ekshumowane, przeniesione na stary cmentarz i pochowane w miejscu nieznanym. Również na starym cmentarzu znajduje się również grób harcerza z Tarnogrodu Macieja Jagowda ps. „Maks”, który zginął pod Osuchami. O tych i innych miejscach pochówku żołnierzy  opowiedział nam pan Piotr Magoch.

Następnie skierowaliśmy się do miejsca zwanego Siekane, gdzie według legendy poległo stu powstańców tarnogrodzkich w krwawych walkach w 1863. Obecnie jest tam pomnik postawiony przez społeczeństwo Tarnogrodu w 1963 roku. Miejsce to jest położone daleko na polach za Tarnogrodem, dlatego po dotarciu na miejce rozdano nam drożdżówki i trochę odpoczęliśmy.

Po krótkiej przerwie razem z naszymi opiekunami, a mianowicie z Panią Anną Kuziak, Panią Bożeną Śmieciuch oraz z Panią Bożeną Larwą udaliśmy się pod Pomnik Katyński, który stoi w miejscu gdzie 27 września 1939 roku Odział Zapasowy 14 Dywizji Piechoty Armii Poznań został otoczony i rozbrojony przez oddziały Armii Czerwonej. Zatrzymani oficerowie Wojska Polskiego zostali wiosną 1940 roku zamordowani w Katyniu.

Po zrobieniu paru pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy pod pomnik upamiętniający zamordowanych Żydów. Stamtąd wyruszyliśmy do ostatniego punktu naszej  Wycieczki Niepodległości, czyli pod Kopiec Kościuszki. W 100. rocznicę śmierci Wielkiego Polaka - Tadeusza Kościuszki w 1917 roku mieszkańcy Tarnogrodu postanowili usypać kopiec na Błoniu. Większość uczestników była już zmęczona dlatego nasi opiekunowie ufundowali nam lody, które dodały nam siły.

Na zakończenie poszliśmy na ognisko, gdzie piekliśmy kiełbaskę. Wszyscy uczestnicy sobotniej wędrówki do miejsc pamięci narodowej w Tarnogrodzie dostali  upominki oraz odbył się quiz wiedzy o odwiedzonych miejscach. Następnie rozeszliśmy się do domów. W ten sposób zakończyliśmy trzecią i ostatnią inicjatywę realizowaną przez naszą szkołę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będą organizowane podobne projekty, w których będą brały czynny udział uczniowie, którzy chcą się rozwijać.


Projekt realizowany przez Fundację Pomocy Dzieciom „Krzyk” w Biłgoraju. Zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

/Dawid Jonak/

Tagi: gmina tarnogród   szkoła podsatwowa w tarnogrodzie   różnorodność nas uskrzydla   patriotyzm

Zobacz także

Bieżnia dla przedszkolaków oddana do użytku (FOTO)

Dodane: 2020-07-08 12:15 - Komentarze  (1)  czytane (585)

TAGI: bieżnia tartanowa, przedszkolaki, katolickie przedszkole, biłgorajKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.226.97.214

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia