Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Piątka" realizuje międzynarodowy projekt wspólnie ze szkołą we Lwowie

Dodał: red Data: 2020-09-22 16:41:06 (czytane: 730)

W Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju trwa realizacja międzynarodowego projektu pn. "Poznajmy się lepiej" wymiany polsko - ukraińskiej. Z powodu epidemii realizacja projektu odbywa się poprzez internetowe konferencje na żywo i rozmów młodzieży na portalach społecznościowych.Projekt realizowany jest przy wsparciu Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Realizowany jest od 14 do 25 września br. Zaangażowani są w niego młodzi ludzie z klas ósmy szkoły podstawowej. W Biłgoraju realizuje go "Piątka", po stronie Ukraińskiej szkoła nr 81 we Lwowie. -Chcemy by młodzież zweryfikowała własne wyobrażenia i znajomość kraju sąsiada. Chcemy by obalone zostały stereotypy, by lepiej poznana została kultura i tradycja obu państw ale także by młodzi ludzie poznali współczesne realizm obu społeczności. Projekt pomaga także w naukach języków obcych, rozmawiamy przeważnie w języku angielskim, ale uczymy się języka ukraińskiego, a Ukraińcy języka polskiego - mówi Mariusz Polowy, polonista, koordynator projektu.

poznajmy_sie_blizej__1_.JPG

Jak podkreśla polonistka Katarzyna Bastrzyk, projekt pozwala poznać dzień obecny obu społeczności. -Młodzi ludzie chcą wiedzieć jak wygląda szkoła na Ukrainie, i jak wygląda to w Polsce, jak wygląda życie codzienne. Co jest modne, czego się słucha, co ogląda, czym z dziedziny kultury, sztuki czy filmu się żyje. Są też pytania o historię, o trudne jej etapy czy choćby o to, co w chwili obecnej dzieje się na wschodzie Ukrainy, w związku z aneksja Krymu. Chcemy by młodzi ludzie poszerzali swa wiedzę jak najszerzej w obszarach, które ją interesują. Stąd sami decydują o podejmowaniu konkretnych działań i przedsięwzięć, które my jako opiekunowie koordynujemy. Są więc warsztaty, zajęcia, wzajemne uczenie się tańców narodowych czy wspólne śpiewanie piosenek..Finałem ma być wspólne przygotowany filmu, który przedstawi wszystkie podejmowane inicjatywy - wymienia.

poznajmy_sie_blizej__2_.JPG

-Stan epidemii nieco pokrzyżował nam szyki w realizacji projektu, zrezygnować musieliśmy z wyjazdów i bezpośrednich spotkań międzynarodowych. Teraz wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu. Mieliśmy obawy, szybko jednak okazało się że młodzi ludzie świetnie się w tym odnaleźli. Mamy konferencje on-line, młodzi ludzie komunikują się także poza zajęciami ze swymi rówieśnikami, wymieniają pomysłami, angażują się w przedsięwzięcia - dodaje Polowy.

poznajmy_sie_blizej__3_.JPG

-Ja zgłosiłem się do projektu bo chciałem poznać swych rówieśników z Ukrainy, ich kulturę, jak u nich wygląda edukacja. Wszystko odbywa się po angielsku, więc tutaj można zobaczyć, jak praktycznie przydaje się nauka języków obcych - przyznaje jeden z uczestników, Wiktor Żerebiec. Młodzi ludzie podkreślają także iż realizacja projektu pozwala nawiązać nowe przyjaźnie. -Uwielbiam poznawać nowych ludzi. Dzięki projektowi mogę pochwalić się co jest najcenniejsze w naszej kulturze i poznać kulturę i to czym żyją moi rówieśnicy z Ukrainy. Uczymy się slangu młodzieżowego. Projekt pokazuje, że świat dziś nie ma granic, dzięki internetowi możemy być w kontakcie z każdym - zaznacza Martyna Kaproń.

Reklama.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju, Teresa Bogdanowicz - Bordzań, zwraca z kolei uwagę, że działania szkoły to obok edukacji także wychowanie młodego pokolenia. -W wychowaniu ważne jest otwarcie na świat, uczenie tolerancji, opieranie wzajemnych relacji na prawdzie i szczerości. Chcemy by to wszystko zaowocowało w przyszłości dobrymi stosunkami między naszymi społecznościami - zaznacza.

/bilgoraj.com.pl/

Tagi: piątka   szkoła podstawowa nr 5   poznajmy się lepiej   oświata biłgoraj

Zobacz także

Małe książki dla wielkich ludzi

Dodane: 2020-10-25 17:54 - Komentarze  (0)  czytane (294)

TAGI: małe ksiązki dla wilkich ludzi, biblioteka józefów, wyprawki dla czytelników, czytelnictwoKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.245.255

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

więcej

Kursy prawa jazdy

więcej

Kursy i szkolenia

Ogłoszenia