Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"O łabędzie pióro" (FOTO)

Dodał: red Data: 2018-12-02 20:08:08 (czytane: 1104)

Podczas biesiady literackiej "słowa i pieśni", zorganizowanej przez Biłgorajskie Towarzystwo Literackie, rozstrzygnięto konkurs literacki "O łabędzie pióro". Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z biłgorajskim Związkiem Piłsudczyków RP.Celem organizowanego od kilkunastu lat konkursu "O łabędzie pióro" jest uznanie autorów w upowszechnianiu i promowaniu literatury i publicystyki związanej z Biłgorajem i Ziemią Biłgorajską w kraju i za granicą. -Uczestnikami konkursu mogą być osoby o uznanym dorobku w dziedzinach objętych konkursem, pochodzące z Biłgorajszczyzny lub z nią związane. W ciągu 14 lat trwania konkursu nagrodziliśmy "łabędzim piórem" 43 laureatów - podkreśla prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, Marek Szubiak.

marek_szubiak.JPG

Tegoroczny konkurs prowadzony był w dwóch częściach. Pierwsza prowadzona była w trybie związanym ze 100-leciem niepodległości Polski, druga prowadzona była w normalnym trybie konkursowym. W części pierwszej nie wyłoniono laureatów, ale przyznano za to wyróżnienia, które trafiły do Zofii Dyda, Marianny Geborys i Barbary Izabeli Nowackiej. W części drugiej "łabędzie pióra" powędrowały do, w dziedzinie poezji do ks. Pawła Słonopasa, w dziedzinie publicystyki historycznej do Michała Czacharowskiego i publicystyki regionalnej do Edwarda Łukaszczyka.

labedzie_pioro.JPG

-To bardzo ważne wróżenie dla mojego dziadka. Osobiście, z powodu stanu zdrowia nie mógł odebrać nagrody, jednak jest bardzo szczęśliwy. Dziadek całe swe twórcze życie związał z Biłgorajem. Opisał lata hitlerowskiej okupacji i czasy powojenne. Wielokulturowość miasta, jego tradycje i obyczaje. Ja sam pamiętam spacery z dziadkiem. Byłem wówczas jeszcze dzieckiem, ale każda ulica, każdy budynek miał historię, którą dziadek mi przybliżał. Wówczas jeszcze nie wiedziałem, że był moim pierwszym nauczycielem historii. te spacery wywarły na mnie ogromne wrażenie i wzmocniły miłość do małej Ojczyzny - przyznaje wnuk Edwarda Łukaszczyka, Maciej Szymanik.

Reklama.

Wydarzenie uzupełnił Teatr Wyobraźni "Listy Oleńki", recital oraz prezentacja wydawnictw Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Okolicznościowy referat pt. "Relacje literatów o odzyskaniu niepodległości przedstawił Piotr Flor.

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 42

Tagi: łabędzie pióro   biłgorajskie towarzystwo literackie   konkurs literacki   marek szubiak

Zobacz także

Gatunki seriali najczęściej oglądanych przez widzów

Dodane: 2019-02-17 20:41 - Komentarze  (0)  czytane (371)

TAGI: seriale telewizyjne, gatunki seriali, telewizja, rozrywkaKomentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.228.115.216

ewa (2018-12-03 18:54:24)

piknie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Kto rozpoznaje szczeniaka?

Biłgorajscy policjanci zajmą się sprawą półrocznej suni, którą...

Pogrzeb Władysławy Kulińskiej

Rodzina, bliscy, przyjaciele, wychowankowie i społeczność I Liceum...

"Szampańska zabawa" bez alkoholu

Kilkadziesiąt par z Rejonu Biłgorajskiego i Janowskiego uczestniczyło...

Wyniki wyborów uzupełniających

Krajowe Biuro Wyborcze, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego...

Radni uchwalili budżet Powiatu Biłgorajskiego na 2019 rok

Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu, radni przyjęli budżet...

Za Mędrcami do Dzieciątka Jezus (FOTO, AUDIO)

Z sanktuarium świętej Marii Magdaleny, na plac Biłgorajskiego...

Ogłoszenia