Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

"Kobiety Niezłomne". Wystawa w MZB w Biłgoraju (FOTO)

Dodał: red Data: 2019-03-01 17:40:24 (czytane: 1341)

Wystawa przypominająca istotę i genezę Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz sylwetki "Kobiet Niezłomnych" zaangażowanych w drugą konspirację przypomina wystawa otwarta dziś w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. -To wystawa wypożyczona z lubelskiego Oddziału IPN uzupełniona o informacje dotyczące kobiet z terenu naszego Powiatu - informuje dyrektor Muzeum Dorota Skakuj.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , Tereszpolkobiety_niezlomne_wystawa_bilgoraj.JPG

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", to święto obchodzone 1 marca i poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. -Dziś Żołnierze Wyklęci - Niezłomni są chronieni prawe,. Od 2011 roku obchodzimy powołany ustawą specjalny dzień im poświęcony. Zawdzięczamy to przede wszystkim śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i śp. Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej - Januszowi Kurtyce. Przypomnę, że obaj zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Obecnie głównym celem jest przywrócenie pamięci i miejsca w historii tym, którzy po 1944 roku nie złożyli broni i zaangażowali się w drugą konspirację. To także działania edukacyjne oraz poszukiwania szczątek tych wszystkich żołnierzy, którzy zginęli z rak funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa na terenie całej Polski - zwraca uwagę dyrektor Dorota Skakuj.

dorota_skakuj.JPG

Data 1 marca wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, tj. na Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefowie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. -Na wystawie prezentowane są sylwetki kobiet z oddziału Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora", który walczył na Lubelszczyźnie. Tę wystawę poszerzyliśmy o lokalne wątki, i prezentujemy sylwetki "Kobiet Niezłomnych", związanych bezpośrednio z naszym Powiatem - dodaje dyrektor Skakuj.

Reklama.

I tak na wystawie zapoznać można się z sylwetką Janiny Przysiężniak z domu Oleszkiewicz ps. „Jaga”,  łączniczka i sanitariuszka AK. Żony majora Franciszka Przysiężniaka ps. Ojciec Jan. Została ona aresztowana w marcu 1945 przez UB. Pomimo faktu, że była w siódmym miesiącu ciąży, poddano ją torturom trwającym dobę, następnie pozornie zwolniono, odwieziono pod dom rodziców a gdy wyszła z samochodu została zastrzelona oraz Janiny Roguskiej - Bartoszewskiej ps. "Nina". Była ona żoną Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, szefową sanitariuszek szpitala leśnego 665 i sanitariuszką podczas Bitwy pod Osuchami. Po wojnie razem z mężem wielokrotnie zmieniała miejsce pobytu, ponieważ „Wir” miał zakaz osiedlania się na Lubelszczyźnie.Zobacz także:

"Wyklęci" przywracani ludzkiej pamięci (FOTO, AUDIO)

/bilgoraj.com.pl/

Zdjęć w galerii: 16

Tagi: kobiety niezłomne   żołnierze wyklęci   wystawa   muzeum ziemi biłgorajskiej w biłgoraju

Zobacz także

„Lucus” wyróżniony

Dodane: 2019-10-21 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (288)

TAGI: chór gok łukowa, gmina łukowa, chór lucus, przegląd chórów pieśni maryjnejKomentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.228.24.192

(2019-03-02 11:06:09)

Trzeba być bardzo ograniczonym, żeby nie pamiętać o tym, że leśni nie mieli żadnych szans, wśród nich byli ludzie z dobrymi intencjami jak również i zbrodnicze bandy. Całą prawdę należy ujawniać, o takich Burych także, a nie wszystkich uważać za bohaterów. Kiedyś przyjdzie na to czas, że zostają ujawnione wszystkie fakty zarówno o bohaterach jak i pospolitych bandytach (tacy byli po obu stronach).

do Silk (2019-03-02 09:59:44)

Zluzuj gacie. Sąd orzekł, że działalność Burego była na rzecz niepodległego bytu państwa. Co oczywiście nie znaczy, że akurat on zasługuje na pomnik. Wiadomo- są pewne kontrowersje tych tzw. akcji odwetowych, gdzie były również niewinne ofiary. Ale wielu z niezłomnych zasługuje na pomnik. Z tych związanych z biłgorajszczyzną może "Ojciec Jan", może "Zapora", może "Wir"?

Silk (2019-03-02 09:40:48)

No tak, teraz będzie się stawiać im pomniki. Może na początek niejakiego Romualda Rajsa ps."Bury". Przecież są tacy, co mają go za bohatera. Róbta tak dalej... :(

s (2019-03-02 08:31:10)

Nie szerz propagandy komunistycznej, że to była bratobójcza walka. To była walka polskich żołnierzy z kolaborantami Armii Czerwonej. Kolaborant to nie brat, to wróg.

(2019-03-01 22:05:12)

Współczuję chorym z nienawiści, którzy zapomnieli w jakim kraju pracowali? Zapomnieli o jałtańskim układzie? W tamtych realiach, żołnierze tzw. wyklęci nie mieli szans. Bratobójcza walka zapełniła cmentarze. Pretensje proszę mieć do tych, którzy decydowali o powojennym podziale Europy, a nie karmić się nienawiścią.

vhfhh (2019-03-01 19:06:33)

A gdzie zdjęcia sędziów i prokuratorów komunistycznych , przez których byli mordowani?

J. (2019-03-01 18:40:16)

Co tu robi Bondyra ? Nagle czci Żołnierzy Wyklętych ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy

Polecamy

Stypendia rozdane (FOTO)

Do młodych ludzi za pośrednictwem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi...

Grypa w natarciu

Są już dostępne dane Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej...

II Biłgorajski Rajd Szlakiem Leśniczówek i Miejsc Pamięci Narodowej (FOTO)

Spod siedziby Nadleśnictwa Biłgoraj wyruszył dziś II Biłgorajski...

W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce

35 lat temu funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, zatrzymali...

PSL domyka listy wyborcze. Z naszego Powiatu kandydować mają Genowefa Tokarska i Wiesław Różyński (AUDIO)

Polskie Stronnictwo Ludowe podpisało porozumienie z Kukiz15....

Domowe bajgle w Biłgoraju

Domowe, świeże bajgle, wzorowane na dawnej kuchni żydowskiej,...

Ogłoszenia