Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

IV NIEDZIELNE POPOŁUDNIE LITERACKIE

Dodał: NN Data: 2010-03-24 08:19:47 (czytane: 2714)

W niedzielę 21 marca 2010 r. w sali Urzędu Gminy Aleksandrów odbyło się IV NIEDZIELNE POPOŁUDNIE LITERACKIE. Było to spotkanie z poezją i muzyką nawiązującą do bolesnej przeszłości okresu II wojny światowej i życia według najważniejszych prawd dla chrześcijanina.

P.W. EKO-SYSTEM - JAN LESIAK
www.ekosystem-lesiak.pl,Roboty wodnokanalizacyjne, drogowe, ogólnobudowlane,  Niwelacje terenu, fundamenty, Wynajem sprzętu budowlanego, Doradztwo w zakresie przepisów ochrony środowiska, oczyszczalnie przydomowe, oceny środowiskowe

Szozdy 11. 23-407 , TereszpolUroczystości przyświecały słowa Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.” Uczestniczyli w nim: przedstawiciele Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, władze samorządowe, reprezentanci różnych instytucji oraz nauczyciele, miejscowi poeci, czytelnicy, mieszkańcy Aleksandrowa oraz goście z terenu powiatu.

niedzielne_popoludnie_1.jpg


    W nastrojowej atmosferze pośród przygotowanej dekoracji przy kawie i cieście publiczność marcowego popołudnia uczestniczyła we wzruszających i  pięknych doznaniach artystycznych.  Impreza rozpoczęła się montażem „Grały im lasy...”, który oparty został na twórczości literackiej Zbigniewa Jakubika i Stanisława Mazura Został on przygotowany przez Dyskusyjny Klubu Książki „Okładka” i Zespół Wokalny „Piccolo” ze Szkoły  Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Całość została ubogacona prezentacją multimedialną pt. „Armia Krajowa”. Następnie publiczność wysłuchała skłaniających do refleksji pieśni wielkopostnych w wykonaniu Chóru „Stanislaus" z Aleksandrowa i Chóru im. ks. Błażeja Nowosada działającego przy Parafii pw. MBNP w Aleksandrowie oraz piosenek z okresu II wojny światowej zaprezentowanych przez Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”. Występy muzyczne były przeplatane spotkaniami autorskim z poetkami: Jadwigą Haliną Sędłak i  Krystyną Żmuda. Gościem specjalnym była  Katarzyna Wróbel z Tarnogrodu, która swoją przygodę z poezją rozpoczęła już w jesieni życia.

niedzielne_popoludnie_4.jpg


     Podczas spotkania odbyła się promocja tomików poezji: Jadwigi Haliny Sędłak  „Pomiędzy drzewami migają przeszłości cienie...”  i Krystyny Żmuda „Poczułam dotyk przeszłości na skroni”. Utwory w nich zawarte nawiązują tematyką do okrucieństw wojny i bohaterstwa, tych, którzy często składali w ofierze swoje życie. Tomiki stanowiły cegiełki, za  które ofiarowane datki przez uczestników  zostały przekazane na cel charytatywny.

niedzielne_popoludnie_2.jpg


     Przygotowano także dla uczestników dodatkowe atrakcje. Mogli podziwiać wystawy: „Urok martwych natur” (prace malarskie wykonane przez młodzież z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju prowadzonej przez  mgr Annę Świcę),  „Malowane igłą i nitką” (obrazy wykonane  haftem krzyżykowym przez Krystynę Hajko z Biłgoraja),  „Grały im lasy...” (książki, dokumenty, fotografie przybliżające Armię Krajową na Zamojszczyźnie oraz sylwetki: Zbigniewa Jakubika ps. „Marek” i Stanisława Maura ps. „Wrzos”).

niedzielne_popoludnie_3.jpg


      Organizatorami uroczystości były następujące instytucje: Gminna Biblioteka Publiczna, Biblioteka Szkolna i Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”, Towarzystwo Krzewienia Kultury Ludowej im. Kapeli Braci Bździuchów i Urząd Gminy w Aleksandrowie.

      Współcześnie dla młodych ludzi wojna stała się pojęciem mglistym i odległym. Jednak ciągle docierają do nas informacje dotyczące wojen, zamachów terrorystycznych i innych aktów przemocy. Dlatego naszym obowiązkiem jest ochrona pamięci o tragedii jaka dotknęła Polskę i świat w czasie ostatniej wojny, by takie wydarzenia już się nie powtarzały. Spotkanie było okazją do wspomnień o bohaterstwie i ofierze tych, którzy walczyli tu na tej ziemi.

Justyna Bździuch

Zobacz także

Sukces uczennic I LO im. ONZ w międzynarodowym konkursie plastycznym

Dodane: 2021-03-02 15:43 - Komentarze  (0)  czytane (372)

TAGI: i lo im. onz w biłgoraju, oświata biłgoraj, konkurs graficzny, ludzie ludziom zgotowali ten losKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.112.123

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konrad Berdzik zbiera na protezę bioniczną

Koncert charytatywny w Majdanie Starym

Konferencja on-line z prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik

Inwestycje drogowe powiatu biłgorajskiego w latach 2019 - 2020 roku oraz plany na rok 2021

Okno małego ZUS znowu otwarte

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...